Μονάδα Καινοτομίας & Έρευνας στην Ιατρική Εκπαίδευση

Μία από τις βασικές αποστολές της Ειδικής Μονάδας Βιοϊατρικής Έρευνας και Εκπαίδευσης είναι η υψηλής ποιότητας εκπαίδευση και κατάρτιση στον τομέα της υγείας. Η ίδρυσή της κρίθηκε απαραίτητη για να γίνει η γέφυρα συνεργασίας και αλληλεπίδρασης μεταξύ της Ιατρικής Σχολής και επιστημονικών ομάδων άλλων Τμημάτων εντός και εκτός του Πανεπιστημίου, με συναφή ερευνητικά ενδιαφέροντα, καθώς και φορέων ή/και εταιρειών που δραστηριοποιούνται στο χώρο της βιοϊατρικής έρευνας και την καινοτομία, την ψηφιακή υγεία και την ιατρική εκπαίδευση, αλλά και καινοτόμες προσεγγίσεις στην κατάρτιση και την παροχή ποιοτικών υπηρεσιών υγείας με βάση τις νέες τεχνολογίες γενικότερα.

Αρχικά, η μονάδα MEIRU θα περιλαμβάνει τις ακόλουθες προσπάθειες που αφορούν την έρευνα, καθώς και το σχεδιασμό, την ανάπτυξη και την πιλοτική αξιολόγηση προγραμμάτων τεχνολογικών καινοτομιών στην εκπαίδευση στον τομέα της υγείας:

1. Δεξιότητες ασθενο-κεντρικής επικοινωνίας και γενικά ήπιες δεξιότητες
  2. Ανάπτυξη και εκμετάλλευση προσεγγίσεων μάθησης βάσει σεναρίων/προβλημάτων/περιπτώσεων και περιβαλλόντων εικονικών ασθενών
  3. Τεχνολογίες εμβύθισης στην ιατρική διδασκαλία και μάθηση – Εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα (VR/AR) και μικτή πραγματικότητα (MR)
  4. Ανάπτυξη ψηφιακού/εικονικού περιεχομένου για ιατρικά παιχνίδια και εμπειρική εκμάθηση στους τομείς της φροντίδας υγείας, και εκπαίδευσης επαγγελμάτων υγείας
  5. Ανάπτυξη και αξιοποίηση καινοτόμων παιδαγωγικών και βιωματικών προσεγγίσεων όπως τα δωμάτια διαφυγής (Escape Rooms) στην ιατρική εκπαίδευση και τη διεπαγγελματική εκπαίδευση
  6. Ανάπτυξη και αξιοποίηση προσεγγίσεων/μεθοδολογιών συν-δημιουργίας (co-creation) και ζωντανών εργαστηρίων (Living Labs) στην ιατρική εκπαίδευση και τη φροντίδα υγείας.

Η μονάδα MEIRU έχει ήδη διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην πρόσφατη διαπίστευση της ΕΜΒΙΕΕ ως πιστοποιημένου Κέντρου Πολύ-ειδικευμένης Μορφής από το Δίκτυο Διαπιστευμένων Κέντρων Κλινικών Δεξιοτήτων στην Ευρώπη (NASCE) και την Ευρωπαϊκή Ένωση Ειδικών Ιατρών (UEMS) που είναι και ο παλαιότερος ιατρικός οργανισμός στην Ευρώπη. Αυτό το επίτευγμα παρέχει όλες τα διαπιστευτήρια που απαιτούνται για μια βιώσιμη ανάπτυξη της καινοτομίας στην εκπαίδευση και την κατάρτιση επαγγελματιών υγείας αλλά και μια διευρυμένη προσέγγιση και ανταλλαγή/αλληλεπίδραση με πολλά άλλα διαπιστευμένα κέντρα της NASCE/UEMS στην Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο.

Η μονάδα MEIRU συμβάλλει ουσιαστικά στην προστιθέμενη αξία της ζώνης καινοτομίας της Ιατρικής Σχολής και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, καθώς και στην πόλη της Θεσσαλονίκης, στη Βόρεια Ελλάδα και στις Περιφέρειες της Ανατολικής Ευρώπης και της Μεσογείου γενικότερα.

Επικεφαλής της μονάδας MEIRU είναι ο Καθηγητής Παναγιώτης Μπαμίδης (Καθηγητής Ιατρικής Φυσικής και Πληροφορικής στην Ιατρική Εκπαίδευση ΑΠΘ). Προκειμένου να συνδεθεί κανείς (ενδιαφερόμενο προσωπικό της Ιατρικής ΑΠΘ καθώς και άλλα πανεπιστημιακά μέλη) με αυτή ή να τεθεί μια δράση ή μελέτη υπό την αιγίδα της ΕΜΒΙΕΕ, αιτήματα μπορούν να υποβληθούν στον Καθηγητή Αστέριο Καραγιάννη (Εκτελεστικό Διευθυντή της ΕΜΒΙΕΕ) και στον Καθηγητή Παναγιώτη Μπαμίδη (Υπεύθυνο της μονάδας MEIRU της ΕΜΒΙΕΕ).

Δημοσιεύσεις

1. Elif Iliria Emin, Ece Emin, Alexios Bimpis, Michael Pierides, Aikaterini Dedeilia, Zibad Javed, Kathrine-Sofia Rallis, Ferha Saeed, Georgios Theophilou, Apostolos Karkanevatos, Dilek Kitapcioglu, Mehmet Emin Aksoy, Apostolos Papalois, Michail Sideris, Teaching and Assessment of Medical Students During Complex Multifactorial Team-Based Tasks: The “Virtual on Call” Case Study
  2. Saant Al Mogrampi, Christina Boumpoureka, Hara Afaloniati, Maria Lagou, Katerina Angelopoulou, Doxakis Anestakis, Zoi Gerasimina Tampouratzi, Stavros Iliadis, Nikolaos Antoniadis, Alexandros Giakoustidis, Apostolos Papalois, Vasileios Papadopoulos, Theofilos Poutahidis, Dimitrios Giakoustidis – Inhibition of γδ-TcR or IL17a Reduces T-Cell and Neutrophil Infiltration after Ischemia/Reperfusion Injury in Mouse Liver – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36902538/
  3. Antonella Koutela, George Loudos, Maritina Rouchota, Dimitris Kletsas, Andreas Karameris, George Vilaras, George C Zografos, Ioanna-Maria Grypari, Dimitrios Dougenis, Apostolos E Papalois – A Novel Experimental Rat Model for the In Vivo Assessment of Myocardial Ischemia Based on Single Photon Emission Computed Tomography – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36881049/